**RELACJA Z KONFERENCJI XU I SYMPOZJUM XU**

**RELACJA Z KONFERENCJI XU I SYMPOZJUM XU**

 

W dniach 23-25 listopada 2016r. odbyła się konferencja Samorządów Uczniowskich Xu, zorganizowana przez Samorząd Uczniowski V LO, przy współpracy z poszczególnymi uczniami z innych szkół. Zaproszeni zostali reprezentanci szkół licealnych i gimnazjalnych z całej Polski.

Pierwszy dzień, był dniem wprowadzającym. Uczestników podzielono na 6 kilkuosobowych sekcji, którymi koordynowali teamleaderzy. Idealnym pomysłem na integrowanie grup była gra miejska, w której to uczestnicy przemieszczali się do Międzywydziałowej Biblioteki US, wykonując poszczególne zadania. Po przybyciu na miejsce, odbył się „Marshmallow challenge”. Był to nietypowy warsztat, który z pozoru wydawał się zabawą, lecz w rezultacie okazał się ważną lekcją. Zdziwienie na twarzach młodzieży mówiło samo za siebie. Ostatnim punktem pierwszego dnia była praca w sekcjach. Uczestnicy mieli za zadanie stworzyć wspólny projekt. Nie było to jednak łatwe zadanie. Zmęczeni, ale wciąż zaangażowani członkowie grup rozmyślali razem nad jego tematem. Nie mieli na to zbyt dużo czasu, ale w ciągu kilku godzin udało im się dojść do konsensusu.

Drugi dzień konferencji rozpoczął warsztat pt. „Czy młodzież ma dzisiaj czas na wolontariat ?” Prowadząca rozwodziła się na temat wolontariatu, lecz zaledwie garstka słuchaczy była zainteresowana tematem. Z kolei wykład dr Chrobaka pt. „Sztuka wystąpień publicznych” cieszył się już większym uznaniem. Zainteresowanie wzrosło wśród obecnych, jednak dopiero podczas amatorskiej debaty kursantów, słychać było wybuchy śmiechu i liczne dyskusje. Z inicjatywy delegatów z Częstochowy, nakręcono film „Mannequin Challenge”. Wszyscy przybrali nietypowe nieruchome pozycje. Była to chwila zabawy i odetchnięcia. Po przerwie obiadowej uczestnicy ponownie spotkali się w sekcjach w celu ukończenia swoich prac. Były to trzy godziny intensywnej pracy, a dla niektórych nawet praca po godzinach w domu. Każda grupa chciała, by ich projekt wygrał.

Ostatniego dnia wszyscy spotkali się w Sali Obrad Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. Pierwszy wystąpił Marszałek Olgierd Geblewicz. Chwilę potem mikrofon przejął mgr Sławomir Muzioł, który prowadził wykład pt. „Nauka przez doświadczenie”. Mężczyzna opowiadał swoją przygodę, która wciągnęła wszystkich obecnych w sali. Była to zabawna, ale i pouczająca historia. Myślę, że większość uczestników wyciągnęła stosowne wnioski. W końcu nadszedł wyczekiwany przez wszystkich czas. Był to moment, w którym każda sekcja miała swoje przysłowiowe „5 minut”. Reprezentanci grup musieli przedstawić swój projekt tak, by dostać jak najwyższe noty od jury oraz zyskać przychylność innych zespołów. Niektórzy uczestnicy nie szczędzili słów krytyki, zadając bezlitosne pytania zestresowanym prezenterom. Po zakończonej prezentacji wszyscy zebrani przetransportowali się do V LO, w którym odbyła się Debata Oksfordzka. Tematem przewodnim była likwidacja gimnazjów. Debata była wciągająca, co można było zauważyć po reakcjach widowni, która czujnie obserwowała przebieg wydarzeń. Ostatnim punktem konferencji było ogłoszenie zwycięzcy. Ostatecznie wygrał zespół TEAM ŚLUZAR. Nadszedł czas na podziękowania i pożegnanie. Uczestnicy z żalem, ale ze wspaniałymi wspomnieniami i doświadczeniami opuścili miejsce wydarzenia. Większość z nich wyniosła wiele lekcji z Xu.

Miłym zaskoczeniem okazała się kontynuacja Xu: Sympozjum, która odbyła się 19 kwietnia 2017r. w Wydziale Filologicznym US. Zebrali się nie tylko poprzedni uczestnicy Xu. Przybyli także nowi zainteresowani.

Konferencja rozpoczęła się od wykładu pt. „Wystąpienia publiczne, czyli sekrety mistrzów TEDx inż. Szymona Izydorka. Wykładowca opowiedział o TEDZIE oraz zaprezentował sposoby radzenia ze stresem. Był to skupiający uwagę wykład, gdyż odnosił się do sytuacji życia codziennego. Następnie organizatorzy wrócili wspomnieniami do Xu, aby objaśnić nowicjuszom na czym polegała konferencja. Zapoznanych uczestników poproszono o opinię na temat event’u. Spostrzeżenia były różnorodne: od pochwał do nagan, lecz dominowały miłe słowa. Kolejną atrakcją był wykład pt. „Samorząd Uczniowski w świetle prawa” prowadzony przez Jakuba Wołoszańskiego i Kordiana Lichta. Temat był wszystkim zebranym bliski, dlatego też widownia czujnie wsłuchiwała się w prowadzących. Co ważne samorządowcy poznali swoje prawa, o których wcześniej nie mieli pojęcia. Chwilą zabawy i rozluźnienia był warsztat „The Puzzle” prowadzony przez Aleksandra Nagaja. Uczestnicy w losowych, niedużych grupach układali puzzle. Jednak, by nie poszło zbyt łatwo, haczykiem były zagubione części gry. Zabawa pokazała, że współpracą da się osiągnąć wszystko, a nieznani sobie współzawodnicy, zbliżają się właśnie podczas rywalizacji. Ostatnim najbardziej wyczekiwanym punktem dnia, była Debata Oksfordzka. Sześciu ochotników zgłosiło się do wzięcia w niej udziału. Organizatorzy przedstawili zasady obowiązujące podczas debaty widowni, podczas gdy uczestnicy, mieli chwilę czasu na zapoznanie się z tematem oraz przygotowanie swoich argumentów bądź kontrargumentów. Podczas małego posiedzenia, widoczne były zachwiania wśród proponentów i oponentów, jednak w większości sytuacji, wykazali się pewnością siebie, dojrzałością językową oraz kulturą. Była to stresująca chwila dla wszystkich, ale ten pierwszy raz mają już za sobą. Teraz są bogatsi w doświadczenie.

Interdyscyplinarna Konferencja Samorządów Uczniowskich to niezapomniane wydarzenie, które zainspirowało obecnych do pracy w samorządach, ale i do samorealizacji. Jako beneficjent Xu, uważam, że każdy kto był obecny na pierwszej edycji konferencji, wróci na kolejną z chęcią.

 

 

Dominika Dąbrzalska

Rada S.U. XLO