STARSI - MŁODSZYM

6 października odbyła się w Błękitnej bardzo ciekawa lekcja. Klasa 3 b pod kierunkiem Pani Katarzyny Olszewskiej przygotowała dla swoich młodszych kolegów z klasy 1b zajęcia. Temat lekcji związany był oczywiście z obecną porą roku. Cóż takiego ciekawego zatem pierwszaczki mogły dowiedzieć się jeszcze o jesieni, skoro już nawet w przedszkolu na ten temat słyszały nie raz???

Ciekawość tych zajęć polegała przede wszystkim na sposobie ich prowadzenia. Po wejściu i zajęciu  miejsc przy stolikach przed uczniami pierwszej 1b stanęła nie Pani Sylwia czy Pani Kasia ale Amelka - uczennica 3b. To ona pierwsza opowiedziała o kasztanowcu. Później Julka opowiadała o dębach, Lena o jarzębinie, a Ola o orzechach. Wszystkie zadania uczniowie wykonywali praktycznie: rozpoznawali liście drzew, grupowali owoce tych drzew, rozwiązywali zagadki. Na żadnym stoliku nie zagościł ani podręcznik, ani karty pracy. Pojawiło się natomiast to wszystko, co mogło zaangażować każdy zmysł dziecka. Uczniowie słuchali, oglądali, wąchali, dotykali, smakowali. A jak wiemy, idąc za znaną maksymą Konfucjusza „Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem”, tylko wtedy dziecko ma szansę edukacyjnego sukcesu.

         Zajęcia bardzo podobały się uczniom klasy 1b. Nie mogą doczekać się już kolejnego spotkania ze starszymi kolegami i koleżankami z klasy 3b. Ciekawe czym teraz zaskoczą?....DZIĘKUJEMY!!!

 

Sylwia Małoszuk

 

Wychowawca kl.1b