ZDANY EGZAMIN Z KOLEJNEJ WAŻNEJ UMIEJĘTNOŚCI

Świąteczna atmosfera grudnia sprzyja rozwijaniu w postawach uczniów umiejętności empatii. Uczniowie klas 4-8 ukierunkowali swoją aktywność na pomoc potrzebującym oraz niesienie dobra tym, którzy go potrzebują.

W tajniki miesiąca empatii wprowadzili nas uczniowie klasy 7 b, którzy pod kierunkiem Pani Grażyny Zamiatowskiej przygotowali przedstawienie dla swoich młodszych i starszych kolegów. Treść inscenizacji uświadomiła uczniom, jak ważne jest dostrzeganie potrzeb innych oraz umiejętność wczuwania się w stan wewnętrzny drugiej osoby. Ta krótka lekcja rozpoczęła cykl działań, w które aktywnie włączyli się uczniowie poszczególnych poziomów.

W klasach przeprowadzono lekcje wychowawcze na temat rozpoznawania swoich uczuć, przedstawiono cele działalności szkolnego wolontariatu. Uczniowie klas 4-6 zebrali różne potrzebne rzeczy dla bezdomnych, zaś uczniowie klas 7-8 włączyli się w akcję Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach. Szczecińskie schronisko mogło liczyć na otwarte serca naszych uczniów, którzy odpowiedzieli na akcję Paczka dla zwierzaczka. Na szkolnych korytarzach pojawiły się świąteczne słodkości w ramach kiermaszu ciast i ciasteczek, z którego dochód został przekazany na cele charytatywne. Uroczysty charakter przybrały przedświąteczne spotkania w klasach 4-8. Uczniowie podjęli inicjatywę, pod opieką wychowawców przygotowali świąteczny wystrój sal, scenariusz spotkania, poczęstunek, niespodzianki.

Dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom i wychowawcom za pouczającą lekcję empatii. Za pomysłowość, chęć działania i współpracy oraz realizację wielu zadań. Dziękujemy rodzicom uczniów za wsparcie szkolnych działań.

Przed nami kolejne zadanie – praca nad doskonaleniem komunikatywności. Sprawdzimy czy potrafimy aktywnie słuchać, czy dbamy o poprawność językową, czy potrafimy się porozumiewać z rozmówcą.

Jolanta Mielcarek