Projekt „ Poznajemy zawody” – zawód ratownik medyczny w świetlicy szkolnej

W poniedziałek, 7 stycznia 2019r. w świetlicy szkolnej uczniowie klas 1 - 4 gościli Ratowników Medycznych pracujących na co dzień w Jednostce Wojskowej.

Spotkanie rozpoczęło się w auli, gdzie zaproszeni Panowie opowiedzieli dzieciom o swojej pracy, odpowiadali na pytania. Po krótkim i ciekawym wykładzie podzielili nas na trzy grupy i w każdej z nich uczniowie mieli okazję przećwiczyć różne umiejętności. Jedna grupa uczyła się, jak układać poszkodowanego w bezpiecznej pozycji bocznej. Druga grupa szkoliła się w zakresie zabiegów resuscytacji. Natomiast trzecia grupa dokładnie obejrzała i dowiedziała się jak działa defibrylator, gdzie dokładnie znajduje się serce, jak je osłuchiwać stetoskopem oraz gdzie sprawdzać u człowieka tętno. Uczniowie mieli okazję zobaczyć, czym różni się defibrylator na wyposażeniu karetki pogotowia, a defibrylator znajdujący się obecnie w miejscach publicznych. Dzieci wiedzą, jak wygląda ten sprzęt i w jakich sytuacjach należy go użyć. Trzy grupy zamieniały się miejscami i przećwiczyły z Ratownikami wszystkie umiejętności.

Na zakończenie spotkania udaliśmy się na boisko szkolne, gdzie czekała na nas wojskowa karetka pogotowia. Uczniowie byli zaskoczeni, ponieważ nigdy wcześniej nie mieli okazji z bliska obejrzeć tego Ambulansu. Dowiedzieli się także, że wojskowa karetka może pomieścić jednocześnie cztery poszkodowane osoby, natomiast karetka cywilna przeznaczona jest tylko dla jednego pacjenta. Dzieci mogły wejść do środka karetki, dokładnie obejrzeć jej wyposażenie, a także do kabiny, gdzie włączały na chwilę sygnały alarmowe. Z ogromnym zainteresowaniem słuchały opowieści Panów Ratowników. Serdecznie dziękujemy naszym Gościom za wizytę, poświęcony czas, ciekawe informacje oraz pokaz wszystkich czynności ratujących życie. 

Agnieszka Prewencka